Auto PEEP

51-letnia kobieta została przyjęta do naszego szpitala w ciężkim niewydolności oddechowej z powodu ostrego początku obrzęku płuc i skurczu oskrzeli. Była w stanie śpiączki i wymagała nagłej intubacji. Pomiary ciśnienia krwi tętniczej przed intubacją wykazały: pH, 6,89; ciśnienie cząstkowe dwutlenku węgla, 88,8 mm Hg; ciśnienie cząstkowe tlenu, 60,2 mm Hg; i nasycenie tlenem, 69,5%.
Pacjent dobrze zareagował na konwencjonalne leczenie. W końcu zrelacjonowała swoją wstrząsającą podróż do szpitala. Jej mąż prowadził samochód. Powiedziała, że straciłaby przytomność po drodze, gdyby nie trzymała głowy przez okno, żeby oddychać. Jej mąż potwierdził, że jej stan psychiczny i oddech znacznie się poprawiły dzięki temu manewrowi. Oświadczył, że kierował pojazdem z prędkością 80 mil na godzinę (130 km / h). Zauważył również, że dla jego żony efekt trzymania głowy przez okno szybko się zmniejszył, kiedy zmuszony był zwolnić swój pojazd w pobliżu szpitala.
Zgodnie z równaniem Bernoulliego, dodatkowe ciśnienie wdechowe podawane z tą prędkością wynosi w przybliżeniu 6 mm Hg, czyli 8 cm wody na poziomie morza.1 Równanie Bernoulliego (obowiązujące dla stałego, nieściśliwego, niezwiązanego i nierotycznego przepływu) dla przypadku stałej wysokości następująco:
zmiana ciśnienia (tj. nadciśnienie) = 1/2 gęstości × prędkość2. Prędkość pojazdu wynosiła 80 mph lub 36 m na sekundę, a gęstość powietrza wynosi 1,21 kg na metr sześcienny. Tak więc zmiana ciśnienia wynosi około 784 Pa, czyli 5,9 mm Hg, czyli 7,8 cm wody.
Na podstawie przeglądu piśmiennictwa, zarówno medycznego, jak i motoryzacyjnego, nie jesteśmy świadomi poprzednich doniesień o tego typu auto PEEP (dodatnim ciśnieniu końcowo-wydechowym).
John D. McKee, MD
Antoinette Spevetz, MD
University of Florida Health Science Center, Jacksonville, Jacksonville, FL 32209
Paul Simony, Ph.D.
Jacksonville University, Jacksonville, FL 32211
Odniesienie1. Munson BR, Young D, Okiishi T. Podstawy mechaniki płynów. Nowy Jork: John Wiley, 1990: 113.
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: apetizer syrop, smolisty stolec, zdrowie po łacinie ]