Reakcja anafilaktyczna na rękawice lateksowe

40-letnia pielęgniarka zajmująca się cewnikowaniem serca poinformowała, że po ekspozycji na lateks miała zaznaczony obrzęk twardziny i podrażnienie gardła. Aby pracować, wkładała wkładki winylowe do lateksowych rękawiczek. Gdy rękawiczki z winylu nie były dostępne, otrzymywały sterylne rękawice chirurgiczne (Ultraderm, Baxter Healthcare, Valencia, Kalifornia), specjalnie opracowane dla rąk uczulonych na lateks . Dziewięćdziesiąt minut po założeniu rękawic powstał obrzęk twardówki wymagający leczenia z epinefryną i dożylnymi sterydami.
W przypadku przesłuchania producent stwierdził, że rękawice były lateksowane sproszkowanym skrobią kukurydzianą. Zwrot specjalnie sformułowany odnosi się do usuwania przeciwutleniaczy, które uważane są za przyczynę alergicznego kontaktowego zapalenia skóry wywołanego lateksem1. Nie ma powodu przypuszczać, że usunięcie przeciwutleniaczy łagodzi potencjalnie znacznie poważniejszy problem reakcji anafilaktycznej na lateks.
Pacjent został poddany testowi skórno-skórnemu za pomocą ekstraktu z rękawicy lateksowej Ultraderm moczonej w normalnej soli fizjologicznej przez 20 minut. Pojawił się 5-milimetrowy bąbel i 20-mm rozbłysk, a zaznaczone zapalenie spojówek rozwinęło się 75 minut po teście, co wymagało kontrolowania adrenaliny. Test skórny ze skrobią kukurydzianą był negatywny.
Wiadomo, że lateks wywołuje kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób. Użycie słowa alergiczny w celu opisania tego zapalenia skóry może być mylące, ponieważ kontaktowe zapalenie skóry pośredniczy w drodze immunologicznej typu IV. Z kolei natychmiastowa nadwrażliwość na lateks jest coraz częściej rozpoznawana, szczególnie u pracowników służby zdrowia2. Ta nadwrażliwość jest prawdziwym stanem alergicznym (tj., W którym pośredniczy IgE). W niektórych przypadkach może dojść do anafilaksji zagrażającej życiu.
Przypadek ten pokazuje, że należy zachować szczególną ostrożność przy oznaczaniu produktów zdrowotnych. Rękawice zawierające lateks nie powinny być sprzedawane tak, jakby były zaprojektowane specjalnie dla osób zagrożonych anafilaksją na lateks.
Bruce L. Wolf, MD
4230 Harding Rd., Nashville, TN 37205
2 Referencje1. Fay MF. Zapalenie skóry rąk. AORN J 1991; 54: 451-467
Crossref MedlineGoogle Scholar
2. Lagier F, Vervloet D, Lhermet I, Poyen D, Charpin D. Występowanie alergii na lateks w salach operacyjnych. J Allergy Clin Immunol 1992; 90: 319-322
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Baxter Healthcare Corporation, producent rękawic Ultraderm Surgeons, odpowiada:
Do redakcji: Baxter podziela obawy Dr. Wolfa i naszych klientów dotyczące zwiększonej częstości występowania i zgłaszania nadwrażliwości typu I na produkty z naturalnej gumy lateksowej. Firma Baxter bardzo aktywnie zajmowała się edukacją producentów i pracowników służby zdrowia na temat tej dość niedawno rozpoznanej alergii na lateks. Współpracujemy z kilkoma agencjami rządowymi, szpitalami i naukowcami, aby ocenić i zrozumieć te alergeny. Korzystając z tych informacji, stale obniżamy poziom alergenów typu I w naszych produktach.
Do niedawna drażniącym zapaleniem skóry i alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry (nadwrażliwości typu IV) były reakcje związane z produktami gumowymi. Na początku XX wieku alergie kauczukowe kojarzyły się przede wszystkim z przyspieszaczami i przeciwutleniaczami stosowanymi w preparatach lateksowych Akceleratory są katalizatorami przyspieszającymi tworzenie gumowej matrycy.
W 1981 r., Po ośmiu latach współpracy z dermatologiem konsultacyjnym, wprowadzono rękawice chirurgów Ultraderma; rękawice zawierały jedynie karbaminiany jako podstawowe przyspieszacze. Przeprowadzono testy płatkowe u osób o znanej alergii na karbaminiany i nie doszło do reakcji. Rękawice te zostały opracowane w celu zaspokojenia potrzeb osób uczulonych na akceleratory i inne chemikalia często występujące w rękawiczkach.
Dopiero w 1987 r. Stwierdzono, że reakcje anafilaktoidalne na produkty z naturalnej gumy lateksowej są mediowane IgE (nadwrażliwość typu I). W przeciwieństwie do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry typu IV, reakcja typu I może obejmować pokrzywkę, niewydolność oddechową, skurcze brzucha, świszczący oddech, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy, a nawet potencjalnie śmiertelną anafilaksję. Aby wyjaśnić sformułowania, które wcześniej były akceptowalne na podstawie znanych reakcji, jesteśmy w trakcie przeglądu informacji na etykiecie produktu.
Obecnie 99 procent wszystkich rękawic chirurgów używanych w Stanach Zjednoczonych jest wykonanych z lateksu kauczukowego. Aby zachować ostrożność, należy założyć, że rękawice niezwiązane z syntezą rzeczywiście są lateksami. Informacje dotyczące etykiet dla wszystkich rękawic lateksowych Baxter, w tym rękawiczki Ultraderm, zostały zmienione, aby zawierały stwierdzenie Zawiera naturalny lateks kauczukowy . Zalecamy każdemu, kto ma wrażliwość typu I na alergeny z kauczuku naturalnego, jedynie plastikowych rękawiczek lub, alternatywnie, winylowe rękawiczki pod lateksowymi rękawiczkami. Dalsze badania mogą pozwolić producentom na obniżenie poziomów antygenowych alergenów poniżej poziomów, które mogą wywołać reakcję u osób uczulonych. Następnie ponownie można polecić lateksowe rękawiczki.
Dr Wolf jest całkowicie poprawny w swoich staraniach, aby poinformować czytelników zarówno o możliwościach reakcji anafilaktycznych na rękawice lateksowe z naturalnej gumy u osób uczulonych, jak i o znaczeniu rozróżniania rodzajów alergii na te produkty. Baxter ma nadzieję, że wysiłki już zainicjowane w zakresie etykietowania, edukacji i badań pomogą nam zapewnić naszych klientów o naszym nieustającym zaangażowaniu w jakość i innowacyjność.
Wava Truscott, Ph.D.
Baxter Healthcare Corporation, McGaw Park, IL 60085
(4)
[patrz też: bromergon skutki uboczne, ziarniak obrączkowaty, olejek busajna apteka ]